dnes je 16.7.2024

Input:

Zaměstnanecká loajalita z pohledu Ústavního soudu

24.1.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Loajalitu k zaměstnavateli nelze vykládat tak, že pracovník nesmí upozornit na nesrovnalosti či ohrožení veřejného zájmu.

V neobvyklém sporu tak rozhodl Ústavní soud. Zastal se dvou lidí, kteří v roce 2001 informovali úřady o údajných problémech v provozu čističky odpadních vod ve Velkých Pavlovicích na Břeclavsku. Zaměstnavatel je tehdy propustil. Případem se musí znovu zabývat Krajský soud v Brně.

Zaměstnanci mají podle Ústavního soudu právo obracet se na státní orgány v situaci, kdy zaměstnavatel ohrožuje významné společenské zájmy, třeba ochranu zdraví lidí, životního prostředí nebo čistoty vody. "Dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem nemůže zasahovat do veřejnoprávních vztahů, narušovat zájem společnosti na tom, aby každý občan v demokratickém právním státě mohl být nápomocen státu při odhalování nedostatků a v případě potřeby na nedostatky upozornil," stojí v nálezu senátu se zpravodajem Janem Musilem.

Dva pracovníci čističky dopis odeslali například České inspekci životního prostředí, tehdejšímu Okresnímu úřadu Břeclav a Městskému úřadu ve Velkých Pavlovicích. Kvůli jejich upozornění tehdejší nájemce později dostal pokutu. Ještě předtím pracovníci provedli devět zápisů do provozní knihy, v nichž upozorňovali na problémy, avšak bez výsledku. Voda podle

Nahrávám...
Nahrávám...