dnes je 27.7.2024

Input:

Už si ani nevzpomínám...

4.11.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Za tuto větu může podle vědců práce na směny, která poškozuje paměť a myšlení a představuje ohrožení lidského zdraví.

Pracovat na směny, především v noci, značně poškozuje myšlení a paměť. Když takto člověk pracuje deset let či více, jeho mozek je oproti jiným stejně starým lidem opotřebovanější a starší o zhruba 6,5 roku. Tvrdí to studie francouzských a britských vědců, o které informují média obou zemí. 

Práce v noci a v časově různých směnách se již delší dobu považuje za možnou hrozbu pro lidské zdraví. Podporuje nejspíš vytváření například žaludečních vředů, kardiovaskulárních chorob a některých typů rakovin. Vědci na obou stranách Lamanšského kanálu nyní deset let zkoumali, jaký dopad má směnný provoz na kognitivní schopnosti zaměstnanců. 

Výzkum ukázal, že negativní dopady směnného provozu na kognitivní schopnosti u člověka přetrvávají nejméně pět let po ukončení podobné práce. Míra a povaha dopadů se ale u jednotlivců velmi liší, poznamenal odborník z ústavu CNRS v jihofrancouzském Toulouse Jean-Claude Marquiém který výzkum koordinoval. Možnými dopady směnného provozu na lidské zdraví se podle něj budou vědci dál zabývat. 

Noční směny v pravidelné kombinaci s denními službami již v roce 2007 odborníci Světové zdravotnické organizace (WHO) označili za

Nahrávám...
Nahrávám...