Deprese, úzkost i rodinné a zdravotní problémy hrozí podle psychologů těm, kdo jsou dlouhodobě bez práce. Nezaměstnaným odborníci doporučují najít si jinou stálou aktivitu, například dále rozvíjet své znalosti a dovednosti. Příležitost nabízí i projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“.
Nezaměstnanost v České republice dosahuje 8,6 procenta, bez zaměstnání je aktuálně podle Úřadu práce více než 600 tisíc osob. Ztráta zaměstnání znamená nejen finanční a existenční obtíže, ale také velký nápor na psychiku.
„Společnost často vnímá nezaměstnané jako neochotné pracovat, i když se mnozí do nepříznivé situace dostali třeba vinou masového propouštění a práci aktivně hledají. Absolvování stáže účastníkům prokazatelně zvyšuje motivaci a pomáhá najít cestu zpět do práce,“ říká ředitelka Fondu dalšího vzdělávání Veronika Pelíšková.
Právě projekt „Stáže ve firmách – vzdělávání praxí“, který realizuje Fond dalšího vzdělávání (FDV), je jednou z možností, jak během doby bez zaměstnání neupadnout do letargie a ukázat i svému okolí snahu najít uplatnění.
„Lidé se mohou přihlásit na stáž v trvání několika týdnů až měsíců, kdy si pod vedením zkušeného mentora vyzkouší své teoretické znalosti v praxi. Nabídka oborů je…