Tak si vedla průměrná mzda v prvním čtvrtletí. A jaký se očekává její další vývoj?
Průměrná mzda v prvním čtvrtletí podle analytiků po odečtení inflace stagnovala nebo klesla. Důvodem je špatný výkon ekonomiky a s tím spojený i růst nezaměstnanosti. V nominálním vyjádření odhaduje většina ekonomů růst průměrné mzdy o 1,2 až dvě procenta.
"Při kolektivních vyjednáváních o mzdách pro letošní rok bylo patrné, že si odbory uvědomují tíživou ekonomickou situaci a raději preferují udržení pracovních míst než zvyšování mezd," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek. Podle něj se v prvním čtvrtletí průměrná mzdy meziročně zvýšila zhruba o dvě procenta, což znamená více méně stagnaci reálných mezd.
"Podle našich odhadů by v prvním čtvrtletí letošního roku mohla nominální průměrná hrubá mzda v ČR vzrůst o 1,7 procenta meziročně. Jelikož průměrná inflace za první tři měsíce byla rovněž 1,7 procenta, reálná mzda by se měla udržet na loňské úrovni," uvedl analytik GE Money Bank Petr Gapko.
Trh práce a tím i vývoj mezd reaguje podle analytika Komerční banky Jiřího Škopa se zpožděním na vývoj ekonomiky. "Dynamika nominálních mezd se již od roku 2010 drží okolo dvou procent a nic nenasvědčuje tomu, že by se to mělo v dohledné budoucnosti měnit,"…