Někdy se musíte obrnit pořádnou dávkou trpělivosti, abyste se domohli výsledku.
Ústavní soud (ÚS) se zastal Jany Slanařové, která v ojedinělém sporu bojovala více než 16 let s celní správou. V roce 1996 dostala neplatnou výpověď a poté kvůli vleklým soudním tahanicím nemohla přejít do služebního poměru. Podle ÚS justice porušila právo Slanařové na svobodnou volbu povolání. Případ se vrací na úplný začátek - k vedení Celního ředitelství v Plzni. Ústavní soud zrušil všechna rozhodnutí v dané věci, aby se spor dále neprotahoval.
Případ Slanařové je unikátní a její situaci přímo neřeší žádné zákonné ustanovení. Pracovala jako sekretářka u celníků v Chebu a v roce 1996 onemocněla. Lékař však po jedné z kontrol neschopenku bez jejího vědomí ukončil. Dozvěděla se to až v okamžiku, kdy kvůli absencím v zaměstnání dostala výpověď. Začal vleklý spor. V roce 2005 Okresní soud v Chebu rozhodl, že výpověď je neplatná.
Slanařová se ale přesto do práce vrátit nemohla. Celní správa ji odmítla s vysvětlením, že v roce 1997, kdy všichni celníci přecházeli ze zaměstnaneckého do služebního poměru, nesložila služební přísahu. Zákon tehdy dával na přísahu dva měsíce - pokud to celníci nestihli, jejich služební poměr zanikl. Slanařová tvrdí, že přísahu tehdy složit nemohla - nikdo z nadřízených s ní nekomunikoval, neměla přístup na pracoviště, všichni si tehdy mysleli, že její pracovní poměr dávno skončil.
Žena se pak u soudů domáhala toho, aby ji…