V Česku by už brzy mohly začít fungovat nové služby pro domácnost. Výpomoc při údržbě domu a zahrady, úklid, vaření či žehlení by obstarali nezaměstnaní. Systém, který úspěšně funguje v zahraničí, by tak napomohl snížení nezaměstnanosti.
Za odvedenou práci by nezaměstnaní dostali poukázky, které by jim zaměstnavatel proměnil za peníze. O tomto modelu diskutovali zástupci ministerstva práce, úřadů práce a pečovatelských služeb či seniorských domovů. Od zavedení systému si někteří slibují snížení nezaměstnanosti a úbytek práce na černo, jiní se obávají rušení míst v sociálních službách.
"Cena hodiny práce musí být nižší než na černém trhu práce. Pokud něco stojí 100 korun na hodinu, tak tady ta cena musí být 80 či 70 korun na hodinu, byť poukázka (pro nezaměstnaného za práci) je stokorunová," popsal prezident unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký. Zájemci o výpomoc by si tedy pořídili za 70 či 80 korun šek, tím by pak odměnili nezaměstnaného. Ten by za poukázku dostal stokorunu od zaměstnavatele. Firmě by rozdíl dorovnaly dotace od státu či daňová úleva.
Podle Horeckého je hlavním přínosem snížení nezaměstnanosti a potlačení šedé ekonomiky s prací na černo. Prezident zaměstnavatelské unie míní, že by se nový model mohl zavést už příští rok. Fungoval by nejdřív jako přivýdělek k podpoře v nezaměstnanosti a také při obnovení pracovních návyků lidí, kteří jsou dlouho bez místa. Vypomáhali by pár hodin. Za pár let by pak mohl vzniknout systém, kde by výpomoc mohla představovat práci na plný úvazek. Nutné by byly změny zákonů, a to třeba právě o daňových úlevách.
Služby pro domácnost fungují od roku 1994 ve Francii. Pracuje tak 330.000 lidí, což odpovídá 50.000 plných…