dnes je 16.7.2024

Input:

Služby pro domácnost - cesta ke snížení nezaměstnanosti

13.2.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

V Česku by se v příštím roce mohly začít v některých regionech testovat nové služby pro domácnost, v nichž by do budoucna mohly najít práci tisíce lidí.

V Česku by se v příštím roce mohly začít v některých regionech testovat nové služby pro domácnost, v nichž by do budoucna mohly najít práci tisíce lidí.

Díky oficiální výpomoci při údržbě domu a zahrady, vaření či úklidu by si nezaměstnaní mohli nejprve přivydělat, později získat i místo na plný úvazek. Shodli se na tom účastníci konference v Senátu. Od zavedení těchto služeb si slibují nejen snížení nezaměstnanosti, ale také úbytek práce na černo.

"Tím hlavním cílem je vytvořit nová pracovní místa. Už teď domácnosti tyto služby v rámci šedé ekonomiky stejně platí, pracovníci ale nejsou pojištěni a nemají postavení zaměstnanců," řekl prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký. Podle něj domácí služby funguje v mnoha zemích, v Belgii díky zavedení výpomoci vzniklo za pár let na 150.000 pracovních míst.

Úřady práce evidovaly v lednu rekordních 630.000 nezaměstnaných. Vláda plánuje opatření ke snížení tohoto počtu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) o nich chce tento týden jednat s ministryní práce Michaelou Marksovou Tominovou (ČSSD) a s generální ředitelkou úřadu práce Marií Bílkovou. Podle ní by služby pro domácnost mohly situaci zlepšit.

Podle Horeckého by oficiální výpomoc musela stát méně, než kolik za ni lidé platí na černo. Rozdíl by dorovnal stát. Nezaměstnaný by získal místo u pracovní agentury, která by ho pak poslala k zájemcům do domácnosti. Tam by za odvedenou práci dostal poukázky, za ně by mu zaměstnavatel dal peníze. Například šek na

Nahrávám...
Nahrávám...