dnes je 27.7.2024

Input:

Rozhodnutí Nejvyššího soudu

29.1.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Muž propuštěný ze zaměstnání kvůli tomu, že tajil členství v Lidových milicích, neuspěl v soudním sporu o náhradu mzdy.

Už dříve soudy sice konstatovaly, že místo okamžité výpovědi měl zaměstnavatel s pracovníkem normálně rozvázat poměr, avšak na peníze muž nárok nemá. Vzhledem k tomu, že práci získal na základě nečestného jednání, bylo by proplacení náhrady v rozporu s dobrými mravy. Verdikt počátkem ledna definitivně potvrdil Nejvyšší soud.

Muž pracoval v letech 2003 až 2006 na České správě sociálního zabezpečení jako ředitel odboru hospodářské správy s průměrným výdělkem více než 50.000 korun měsíčně. Kdyby však v čestném prohlášení pravdivě uvedl, že byl před rokem 1989 příslušníkem Lidových milicí, přezdívaných ozbrojená pěst dělnické třídy, práci by kvůli lustračnímu zákonu nemohl získat.

Nakonec dostal muž okamžitou výpověď, avšak soudy ji zpětně označily za neplatnou. Zaměstnavatel měl přikročit ke standardnímu rozvázání pracovního poměru s výpovědní lhůtou. Následovala žaloba o náhradu mzdy. Obvodní soud pro Prahu 5 muži přiznal 259.295 korun plus úroky z prodlení. Městský soud v Praze ale v roce 2011 rozsudek zrušil a jakýkoliv nárok zamítl.

Muž podle

Nahrávám...
Nahrávám...