dnes je 29.3.2023

Input:

Rovnosti a nerovnosti, tentokrát ve mzdách

25.11.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

České ženy žena musí mít o jeden stupeň vyšší vzdělání než muži, aby se jejich průměrný plat vyrovnal platu jejich kolegů.

Platová nerovnost mezi muži a ženami v ČR je dlouhodobým faktem. Z aktuální analýzy služby Platy.cz, která porovnala průměrné platy mužů a žen podle jejich dosaženého vzdělání, vyplývá, že nerovnost platů daná pohlavím ve většině případů dokonce převyšuje přínosy vyššího vzdělání.

Dobrou zprávou je, že rozdíly se ve všech kategoriích s výjimkou pracovníků se základním vzděláním proti roku 2012 mírně snížily. Průměrný plat žen se v listopadu 2013 téměř neliší od průměru o rok dříve. Výjimkou jsou ženy s postgraduálním vzděláním, kde došlo k nárůstu o 7 %, a ženy se základním vzděláním, kde průměrný plat poklesl na 94 % loňské hodnoty. U mužů došlo ve všech vzdělanostních kategoriích k poklesu o 1–5 %.

Největším překvapením v analýze pro nás bylo to, že rozdíly v platech, dané pohlavím, v podstatě znamenají, že žena musí mít o jeden stupeň vyšší vzdělání než muž, aby se jejich průměrný plat vyrovnal. Například muž s maturitou má vyšší průměrný

Nahrávám...
Nahrávám...