České ženy nemohou počítat s možnostmi, které mají jejich zahraniční kolegyně, a tak na rodičovskou dovolenou navazuje často další mateřská.
Češky si v minulosti zvykly nevracet se po čase po narození potomka do práce a mít rovnou další dítě. Model "řetězení mateřské dovolené" se prosadil v 70. letech, od 90. let dominuje. Interval mezi porody se ale postupně prodloužil a s malými potomky zůstávají matky doma déle než dřív. Vyplývá to z výzkumů sociologů. Podle expertů má prodlužování pobytu s dětmi i negativní dopad - po letech se ženám hůř vrací na trh práce.
"Prosadil se tu model řetězení rodičovských dovolených, dříve dalších mateřských dovolených. Zatímco v 60. letech zpravidla měly ženy první dítě, odešly na nějakou dobu z práce a potom měly třeba druhé dítě, tak v období normalizace se začal pomaličku prosazovat model nenavracení se mezi porody na trh práce. U žen, které se narodily v 70. letech, je už naprosto dominantní model řetězení rodičovských dovolených," řekla socioložka Hana Hašková ze sociologického ústavu akademie věd.
Podle studie se v minulosti do zaměstnání nevrátilo a mělo hned další dítě 40 procent matek, které se narodily ve 40. letech. Na první mateřskou plynule druhým potomkem navázalo 56 procent žen narozených v 50. letech. Z matek, které přišly na svět v 60. letech, to bylo 65 procent. Tuto strategii pak volilo už 77 procent žen, které se narodily po roce 1970.
Vliv na chování žen a rodin měla podle sociologů rodinná politika. Zavedla se mateřská dovolená, později rodičovská. Ta se také postupně prodlužovala. "Zatímco v 60. letech byla…