dnes je 27.7.2024

Input:

Pro a proti částečných úvazků

27.11.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Každá mince má svě strany, každá situace přináší výhody i nevýhody. Částečné pracovní úvazky nejsou výjimkou.

Rozšíření zkrácených úvazků je podle odborníků jednou z cest, jak podpořit porodnost v zemi. Díky práci na kratší dobu totiž rodiče mohou zvládnou zaměstnání i péči o malé potomky. Částečné úvazky mají také déle udržet seniory v práci, a tím snížit zátěž pro důchodový systém. Politici už dřív mluvili o tom, že budou slaďování práce a rodiny i aktivitu důchodců podporovat. Zmiňovali se třeba o daňovém odpočtu pro firmy, které starší lidi či matky a otce malých dětí na zkrácenou dobu přijmou. Opatření zatím neplatí.

Práce na zkrácený úvazek má ale i negativní dopady. Může se totiž promítnout na důchodu. Člověk, který pracuje na kratší dobu, má nižší výdělek a méně odvádí do důchodového systému. Výše odvodů má vliv na výši penze. Někteří lidé s částečnou pracovní dobou si také stěžují na to, že při polovičním úvazku musejí stejně vyřídit třeba 80 procent objemu práce, zaplaceno dostanou ale právě za polovinu.

A jaká je nabídka práce na částečný úvazek v Čechách? Přibylo lidí, kteří pracují na částečný úvazek. V prvním pololetí jich bylo o 59.500 víc než před rokem, tedy o 22 procent. Celkem na kratší dobu dělalo 326.700 osob. Je to 6,6 procenta zaměstnaných. I tak je ČR ve využívání zkrácených úvazků hluboce pod průměrem EU a je téměř na konci žebříčku členských zemí. Vyplývá to z analýzy

Nahrávám...
Nahrávám...