Předlužení je často důvodem, proč řada nezaměstnaných odmítá pracovat.
Podle odhadů zaměstnání odmítá s těchto důvodů 60 až 70 procent lidí, protože kvůli splátkám jim zbudou stejné peníze, ať do práce chodí nebo ne. Uvedl to náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil.
"Oddlužení je první podmínkou, aby se lidem vyplatilo vůbec jít do práce," míní Navrátil. "Řada lidí si myslí, že by k lepší motivaci pomohla změna v systému sociálních dávek, ale podle mě je to až dalším krokem. Nejprve je třeba řešit předlužení lidí," uvedl Navrátil. Zatím podle něj neexistuje statistika, která by srovnala počet lidí, kteří jsou předlužení, s evidencí uchazečů o práci.
Podle ředitele Úřadu práce v Karlových Varech Kamila Řezníčka se s předlužením uchazečů pracovníci úřadu setkávají často. "Ale tyhle údaje jsou osobní a my je nemůžeme předávat dál. Není tak možné zjistit, jak velkého počtu uchazečů se tento problém týká," řekl.
Navrátil řekl, že podle zaměstnavatelů až desítky procent těch, kteří do firem chodí jako uchazeči o zaměstnání, nemají ve skutečnosti zájem pracovat právě kvůli svému předlužení.
"Současný zákon o…