Po několika letech nejistoty a obav ze ztráty zaměstnání jsou Češi při zvažování přechodu k jinému zaměstnavateli stále ještě opatrní, ale jejich zájem o nové pracovní příležitosti roste.
K nejdůležitějším faktorům, které přimějí uvažovat o změně, patří mzda a mezilidské vztahy na pracovišti. Z preferovaných benefitů vítězí 13. plat a delší dovolená. Vyplývá to z průzkumu společnosti Grafton Recruitment.
Situace na Slovensku je dost podobná. Jako hlavní důvod pro případný odchod ze zaměstnání uvedlo 66 procent Čechů a 63 procent Slováků nedostatečné finanční ohodnocení. Druhým nejvýraznějším důvodem pro změnu pracovního místa byla zajímavá pracovní nabídka od jiného zaměstnavatele. V ČR by ji využilo 48 procent zájemců, na Slovensku dokonce 51 procent. Nevyhovující mezilidské vztahy na pracovišti jsou důvodem k případnému odchodu ze zaměstnání pro 40 procent Čechů a 38 procent Slováků. Nekompetentní nadřízení vadí shodně čtvrtině dotázaných v obou zemích.
Zhruba osm z deseti dotázaných Čechů i Slováků uvádí jako klíčový důvod pro akceptaci případné nové pracovní nabídky lepší finanční ohodnocení. Před třemi lety přitom měla stejný pohled na věc jenom polovina respondentů. S velkým odstupem pak následuje možnost růstu či kariérního postupu (43 procent) a na třetím místě je preferována jistota zaměstnání (35 procent). Zajímavé benefity by ke změně zaměstnání přinutily 24 procent dotázaných oproti pouhému jednomu procentu před třemi lety.
"Zlepšující se vyhlídky českých firem otevírají prostor pro výraznější navýšení mezd, které by proti předchozím rokům převýšilo inflaci," uvedl Martin Ježek z Grafton Recruitment. Je podle něj zřejmé, že tento předpokládaný nárůst nebude plošný. "Nicméně náš…