dnes je 2.10.2023

Input:

"Opáčko" ze statistiky

13.3.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Pamatujete si z dob školní docházky na rozdíl mezi průměrem a mediánem? Připomeneme si ho v následujícím příspěvku, který analyzuje aktuální mzdový vývoj.

Životní úroveň v Česku poslední dva roky stagnuje, vyplývá podle ekonomů z výsledků dat o vývoji mezd. Průměrná mzda reálně vzrostla v posledním čtvrtletí jen kvůli mimořádně vysokým odměnám a bonusům, které se snažily firmy vyplatit manažerům ještě před letošním zavedením solidární přirážky u daně z příjmu fyzických osob a zrušením stropů na zdravotní pojištění. Běžní lidé si tedy nepolepšili.

Průměrná mzda se v posledním čtvrtletí loňského roku zvýšila o 3,7 procenta na 27.710 Kč. Za celý loňský rok činila 25.101 Kč, což znamená, že se zvýšila o 2,7 procenta, reálně ovšem klesla o 0,6 procenta.

"Růst mezd u podnikatelů neodráží jejich zlepšující se situaci. Důvod je v daňové změně, a tak řada z nich dostala vyplacenou kvartální odměnu už v prosinci, místo v lednu," uvedl analytik Home Creditu Michal Kozub. Proto jejich platy nyní výrazně vystřelily nahoru, a v prvním čtvrtletí tak zjevně uvidíme opačnou situaci. Medián, který lépe odráží rozdělení mezd mezi lidmi, protože udává "hodnotu uprostřed, činil jen 22.446 Kč. Průměrnou mzdu totiž táhnou výrazně nahoru lidé s vysokými příjmy.

"To, že průměrná mzda roste, zatímco medián klesá, je dáno tím, že se rozevírají nůžky mezi příjmy jednotlivých segmentů společnosti," doplnil analytik Next Finance Vladimír Pikora. Růst mezd v odvětví peněžnictví a pojišťovnictví ve čtvrtém čtvrtletí činil 24,1 procenta.

Nahrávám...
Nahrávám...