Diskriminace představuje situaci, v níž se s konkrétním člověkem zachází jinak než s jinou osobou ve srovnatelné situaci z důvodu jeho příslušnosti k určité sociální skupině nebo kategorii osob.
Diskriminace může být přímá či nepřímá, může se projevovat obtěžováním, sexuálním obtěžováním a pronásledováním. Za diskriminaci je třeba považovat i pokyn k diskriminaci a navádění k diskriminaci. Za diskriminaci z důvodu pohlaví se považuje i diskriminace z důvodu těhotenství, mateřství nebo otcovství a z důvodu pohlavní identifikace. Tak například diskriminace žen zahrnuje jakýkoli rozdíl, vyloučení či omezení na základě příslušnosti k ženskému pohlaví, v důsledku čehož je omezena jejich možnost uplatnit práva na základě rovných podmínek s muži. Za diskriminaci v pracovněprávních vztazích je tedy považováno jakékoli rozlišování, vyloučení nebo upřednostňování založené na diskriminačních znacích, jehož cílem je znemožnit nebo ohrozit stejné možnosti zaměstnanců nebo stejné zacházení s nimi v pracovněprávních vztazích.
Antidiskriminační zákon (dále jen „zákon“) stanoví za diskriminační důvody rasu, etnický původ, národnost, pohlaví, sexuální orientaci, věk, zdravotní postižení, náboženské vyznání, víru či světový názor, popřípadě jiný důvod zahrnutý pod pojem přímé diskriminace (viz níže). Fyzická osoba má právo v právních vztazích, na které se vztahuje tento zákon, na rovné zacházení a na to, aby nebyla z uvedených důvodů diskriminována. Zákon tak navazuje na čl. 1 a čl. 3 Listiny základních práv a svobod. Zákon současně vymezuje některé pojmy, a to:
- Přímou diskriminaci, kterou se rozumí takové jednání, včetně opomenutí, kdy je, bylo nebo by bylo s jednou osobou zacházeno ve srovnatelné situaci méně příznivě než s osobou jinou:
- z důvodu rasy nebo etnického původu, pohlaví, sexuální orientace, věku, zdravotního postižení, náboženství či víry nebo proto, že je bez vyznání,
- z jiného důvodu, zejména jazyka, politického či jiného smýšlení, národnosti, členství nebo činnosti v politických stranách nebo politických hnutích, odborových organizacích a jiných sdruženích, sociálního původu, majetku, rodu, manželského a rodinného stavu nebo povinnosti k rodině. O přímou diskriminaci se…