Originální, flexibilní, počítačově zdatní - to jsou klady, které mluví pro zaměstnávání absolventů. Proti tomu ale stojí jejich nereálné představy o výši mzdy a pracovní době.
Zaměstnávání absolventů brzdí jejich nereálné představy o mzdě. Vyplynulo to z průzkumu Národního ústavu vzdělávání (NÚV), v němž loni odpovědělo 543 zaměstnavatelů v průmyslu. Na začínajících pracovnících naopak oceňují, že si je mohou vychovat podle svého. Mladí jsou flexibilnější a lépe se orientují v nových technologiích, plyne z průzkumu.
Nereálné představy o výši mzdy, pracovní době a pracovním zařazení uvedlo jako důvody pro nepřijetí absolventa přes 30 procent respondentů. Téměř 30 procent má také za to, že na některé pozice člověka bez zkušeností nelze přijmout. Některým zaměstnavatelům vadí také delší doba nutná pro zapracování začínajícího pracovníka.
"Hlavním důvodem pro přijetí absolventa je jeho nezatíženost předchozími pracovními návyky a jeho předpokládaná ochota se dále vzdělávat. Firmy působící v sekundárním sektoru oceňují také flexibilitu absolventů, jejich dovednosti v práci s počítačem, ale i jejich novější teoretické znalosti a znalosti nových technologií. Podle představ zaměstnavatelů jsou absolventi jazykově vybaveni a mají originální nápady," tvrdí…