dnes je 6.10.2024

Input:

Na směny nebo bez nich?

1.11.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Více než 28 procent zaměstnanců v České republice pracuje na směny, což zemi řadí na páté místo v Evropské unii.

Evropský průměr činí 17,8 procenta. Vyplývá to z šetření Českého statistického úřadu. Vyšší podíl zaměstnanců než ČR ve směnném provozu vykazují Chorvatsko, Slovinsko, Slovensko a Polsko, kde přesahuje 30 procent. Naopak velmi málo je tento systém uplatňován v Dánsku, Belgii či Francii.

V Česku podíl těchto zaměstnanců v posledních letech klesl. Před šesti lety dosahoval 30 procent, od roku 2007 kolísal mezi 28 a 29 procenty.

Pracovní režim na směny loni využívalo 1,11 milionu Čechů. Z toho 457 tisíc osob připadá na zpracovatelský průmysl, 148 tisíc na obchod a 124 tisíc pracuje ve směnném provozu ve zdravotní a sociální péči. Naproti tomu práce na směny se minimálně vyskytuje v profesních, vědeckých a technických činnostech, či v peněžnictví a pojišťovnictví. Nízká úroveň směnnosti je i ve stavebnictví.

Ženy pracují na směny stejně často jako muži. V Evropské unii je přitom podíl žen nižší než u mužů (16,4 procenta proti 19 procentům). Vysoký podíl mužů vykazuje v ČR zpracovatelský průmysl, ženy zase pracují na směny zejména v obchodních organizacích a ve zdravotnictví.

Nejvyšší podíl pracujících na směny je ve skupině nejmladších zaměstnanců do 25 let, kde se pohybuje okolo 40 procent. To je však způsobeno nižším počtem mladých zaměstnanců proti starším. S přibývajícím věkem podíl směnových pracovníků klesá.

V porovnání krajů se nejméně pracuje na směny v Praze

Nahrávám...
Nahrávám...