dnes je 21.4.2024

Input:

Konec dětským skupinám

15.11.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Mnoho povyku pro nic, tak by se dal charakterizovat osud projektu dětských skupin, který měl pomoci nastolit rovnováhu ve vztahu rodina a práce.

Dětské skupiny, kam by rodiče dávali na hlídání své malé děti, od příštího roku fungovat nezačnou. Ministerstvo práce nemá v současnosti finanční či jiné možnosti, jak by nabídku péče o děti podpořilo a rozšířilo. Na konferenci o slaďování práce a rodiny to  řekl náměstek ministra práce Pavel Čáslava (ODS). K zavedení dalších služeb má přispět evropský projekt, inspiraci organizátoři hledají v Rakousku a Německu.

Dětské skupiny pro děti od půl roku do nástupu do školy měly existovat oficiálně od ledna příštího roku. Měly je s oprávněním od ministerstva práce provozovat firmy, úřady, radnice, školy či neziskové organizace. Podmínkou byl plán výchovy a péče, vhodné prostory i personál. Požadavky měly být ale mírnější než u školek. Návrh zákona schválila Nečasova vláda, Sněmovna ho před svým rozpuštěním už neprojednala. Čáslava věří, že budoucí kabinet "tuto oblast podpoří".

V Česku je jeslí a školek málo. Podle podkladů k zákonu v roce 1990 bylo v jeslích asi 39.000 míst, nyní funguje ani ne pět desítek těchto zařízení. Školky v minulém školním roce odmítly 58.900 žádostí o umístění dítěte. Nedostatek míst i rodičovský příspěvek podle Čáslavy motivují matky zůstávat doma déle a nepracovat. Chybějí i možnosti práce na částečné úvazky. Náměstek řekl, že Česko nebylo dosud schopné přijmout "systémová a provázaná opatření" a rodinná politika tu neexistuje.

Na sladění práce a rodiny se zaměřuje projekt, který platí Evropský sociální fond. Ministerstvo

Nahrávám...
Nahrávám...