dnes je 21.4.2024

Input:

Kolektivní smlouva se vyplatí

21.11.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 1 minuta

Ve firmách s kolektivní smlouvou je průměrná mzda o 2 849 Kč vyšší.

Ve firmách a institucích, kde se uzavřely kolektivní smlouvy, je o 2 849 korun vyšší průměrná mzda než ve zbytku republiky. Dosahuje 27 352 korun. Vyplývá to z analýzy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Její předáci pro příští rok doporučují vyjednávat se zaměstnavateli o takovém zvýšení výdělků, aby pokrylo inflaci a pracovníci si reálně polepšili aspoň o procento.

"Kolektivní vyjednávání je v současné krizové situaci velmi obtížné. Největší problémy jsou kolem dojednání výše mezd a platů. Daří se odměňování řešit asi u 60 procent kolektivních smluv. U žádné z organizací, kde je kolektivní smlouva, letos průměrná mzda neklesla," řekl místopředseda ČMKOS Václav Pícl. Podle analýzy se vždy nepodařilo dřívější standard udržet. Klíčové bylo prý zachování pracovních míst. Kvůli krizi ubylo podnikových kolektivních smluv, které vývoj mezd upravují.

Podle odborů se letos v prvním pololetí zvedla průměrná mzda v zemi proti stejnému období loňska o 101 korun, dosáhla 24.503 korun. Zvýšila se tak o 0,4 procenta. Reálně ale o 1,3 procenta klesla.

V některých vyšších kolektivních smlouvách se pro letošek

Nahrávám...
Nahrávám...