Nejpřívětivější k ženám je trh práce ve Skandinávii. A jak je na tom Česká republika?
Norsko, Švédsko a Dánsko jsou již více než deset let v čele Indexu žen na trhu práce, který hodnotí zejména rozdíly v platech mužů a žen, zapojení žen na trhu práce a jejich podíl na pozicích na plný úvazek.
Česko skončilo z 27 hodnocených zemí OECD až na 20. místě, zatímco v roce 2000 bylo na 14. příčce. Index sestavují britští ekonomičtí analytici poradenské firmy PwC.
Za medailovými příčkami je Nový Zéland, který si polepšil z šestého místa v roce 2000 na čtvrté místo. Pátou příčku si dlouhodobě drží Finsko.
"Přístup k ženám ve většině tuzemských firem se zlepšil. Posun však není tak velký jako například v Nizozemsku, Belgii či Španělsku," uvedl Libor Stodola z oddělení Poradenství pro lidské zdroje PwC ČR. Česko by mohla posunout na lepší příčky větší flexibilita ze strany zaměstnavatelů, upozornil Stodola. Více než čtyři pětiny žen v Česku pracují na plný úvazek, přestože řada z nich by uvítala možnost kratšího, dodal.
Co se týče platů, je průměrná hrubá mzda všech žen je o 23 procent nižší než u mužů. Průměrná mzda žen je 22.388 Kč, u mužů je o 7000 vyšší. Rozdíl v platech mužů a žen na stejných pozicích je desetiprocentní. Vyplývá to z průzkumu mezd a benefitů portálu Platy.cz.
Ženy si nejvíce v průměru vydělají v Praze, a to až 27.587 Kč. Následují Jihomoravský kraj (21.476 Kč) a Středočeský kraj (21.012 Kč). V těchto krajích dostávají i muži největší platy. Naopak nejméně berou ženy v Karlovarském kraji (18.890 Kč), v Olomouckém kraji (19.094 Kč) a Moravskoslezském kraji (19.491 Kč). Největší rozdíl v neprospěch žen je v Praze, Olomouckém, Moravskosleszkém a Jihomoravském kraji, kde jsou platy u žen o 25 procent nižší. Nejmenší rozdíl je v Karlovarském kraji (-18 procent), Královéhradeckém kraji (-19 procent) a Pardubickém kraji (-20 procent).
"Jedním z důvodů…