dnes je 21.4.2024

Input:

Kam se ubírá průměrná mzda?

15.4.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Zdá se, že se zabydluje v údolí. V letošním roce totiž poklesla o 2,75 procent a dosáhla 23 426 Kč.

Pokles průměrný mzdy může mít příčinu ve vyplacení mimořádných odměn už koncem minulého roku.  Nejlepší mzdy jsou u soukromých zahraničních společností, kde na výplatních páskách zaměstnanci najdou v průměru 30 347 Kč. Na druhém pólu jsou zaměstnanci sdružení, kteří berou o 10 000 Kč méně. K těmto údajům došla společnost Profesia, která analyzovala průměrné mzdy podle vlastnictví a velikosti společnosti. 

Podle údajů z Českého statistického úřadu během prvních tří čtvrtletí 2012 zpomaloval růst průměrných mezd, avšak čtvrté čtvrtletí vybočilo z trendu a průměrná mzda výjimečně vzrostla o 3,7 procenta. Příčinou bylo vyplácení mimořádných odměn vysoce příjmovým skupinám o kvartál dříve, než bývá zvykem. Firmy k němu přistoupily vzhledem ke změnám v daňové legislativě, které vešly v platnost od ledna 2013. 

Průměrná mzda meziročně nejvíce klesla u společností s družstevním vlastnictvím (-11 procent), u soukromých zahraničních společností (-tři procenta) nebo sdružení (-tři procenta). Mzdy se nezměnily u soukromých domácích společností. Mírný nárůst byl zaznamenán u státních a obecních institucí (tři procenta). U jich ze předpokládat, že nebyly vypláceny mimořádné odměny již loni.  

Při pohledu na průměrné mzdy podle velikosti společnosti je vidět přímá úměra - čím větší společnost, tím vyšší

Nahrávám...
Nahrávám...