Diskriminace v pracovněprávních vztazích není jev nijak výjimečný. V následujícím příspěvku se zaměříme na pracovní inzerci.
Jak vyplývá z výzkumu provedeného veřejným ochráncem práv, zaměstnavatelé se v nemalé míře dopouštějí diskriminace v pracovní inzerci, a to nejčastěji z důvodu věku nebo pohlaví.
V této souvislosti přijal ombudsman mj. následující závěry:
- Protože v českém jazyce se obecně užívá mužský rod pro souhrnné označení mužů i žen, není inzerce diskriminační pouze na základě skutečnosti, že je název pracovní pozice v mužském tvaru.
- Nabídka práce, ze které je zřejmé, že zaměstnavatel hledá pouze muže, nebo pouze ženy, je diskriminační z důvodu pohlaví, pokud požadavek konkrétního pohlaví nezbytně nesouvisí s obsazovanou pozicí.
- Nabídka práce určená osobám pouze mladším, nebo naopak starším, jakož i stanovení minimální nebo maximální věkové hranice jako požadavek pro práci je až na přísné výjimky diskriminační.
- Za nepřímou diskriminaci v pracovní inzerci na základě věku lze považovat mj. vyžadování nepřiměřeně dlouhé praxe uchazeče.
- Nabízí-li zaměstnavatel v …