dnes je 30.3.2023

Input:

Holandská inspirace

24.5.2013, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Česko je cyklistickou velmocí. To však neznamená, že by se většina zaměstnanců chystala při cestě do práce vyměnit auto či MHD za kolo. Proč?

Více než polovina z těch, kdo dojíždějí do práce, je ochotná jezdit na kole. S určitou pravidelností ale tento způsob dopravy volí jen 16 % respondentů. Pouze necelá čtvrtina zaměstnavatelů podporuje zaměstnance, kteří do práce na bicyklu dojíždějí. To jsou hlavní výsledky květnového šetření portálu Jobs.cz.

Česko je cyklistickou velmocí: dlouhodobě se v tuzemsku prodá přibližně 350 000 jízdních kol ročně, kolik z nich ale slouží k dopravě do práce? Mezi těmi, kteří dojíždějí do zaměstnání, zaujala s 45 % odpovědí první místo možnost Na kole nedojíždím, tento způsob dopravy mne neláká. Alespoň občas se na kole do práce dopravuje přesně čtvrtina respondentů: 16 % zvolilo odpověď Ano, pravidelně, pro dalších 9 % je cesta do práce na kole zcela výjimečnou záležitostí.

Každý dvacátý odpovídající připustil, že v současnosti do práce na kole nejezdí, ale chce začít. Plná čtvrtina odpovědí uvádí jako důvod, proč bicykl pro cestu do práce nepoužívá, špatné podmínky na straně zaměstnavatele, jako jsou chybějící sprchy či místo pro odložení kola.

V souběžné anketě mezi zaměstnavateli se potvrdilo, že podpora cyklistické dopravy do práce není

Nahrávám...
Nahrávám...