dnes je 30.3.2023

Input:

Dočasné zlepšení českého trhu práce

13.5.2013, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Podle analytiků bude nezaměstnanost ještě v následujících měsících klesat, sezonní faktory ovšem pouze dočasně zamaskují negativní trendy na pracovním trhu způsobené recesí ekonomiky.

Nezaměstnanost v Česku se v dubnu snížila na 7,7 procenta z březnových osmi procent především díky nástupu sezonních prací.  "Neznamená to, že by se celkově situace na trhu práce zlepšovala, ale jde jen o dočasný vliv náběhu sezonních prací v zemědělství, stavebnictví a ve službách. Tento efekt vidíme každý rok, dokonce ve větší míře než letos," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. 

Nezaměstnanost bude díky dočasným pracím klesat podle něj i v následujících dvou měsících, kdy se dostane až pod hranici 7,5 procenta. "Podzim však bude ve znamení opětovného růstu počtu nezaměstnaných, a to zvláště, když ekonomika neroste a nevytváří nová pracovní místa," dodal. 

Souhrnně aktuální situaci na trhu práce nelze ani podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka hodnotit pozitivně. "Nezaměstnanost by měla kulminovat v závěru letošního a na začátku příštího roku, kdy bude vysoko nad osmi procenty a počet uchazečů překoná hranici 600.000," odhadl. 

"Příznivá sezonnost pouze maskuje přetrvávající negativní trendy na trhu práce," uvedl i analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Trh práce podle něj jednoznačně odráží recesi českého hospodářství. Před prázdninami by přitom podle

Nahrávám...
Nahrávám...