Odkládané dětské skupiny se znovu dostávají do popředí zájmu.
V Česku by už od září mohly začít fungovat takzvané dětské skupiny, kam by rodiče mohli dávat své malé potomky na hlídání. Počítá s tím návrh zákona, který projedná Sněmovna. Zavedení nové služby prosazuje ministryně práce Michaela Marksová Tominová i poslankyně TOP 09 či ANO.
"Dětské skupiny jsou alternativou, kterou je možné zřídit velice rychle. Je možné jimi pokrýt období dvou či čtyř let, než počet dětí zas poklesne," uvedla ministryně. Narážela tak na doznívající porodní boom z minulých let. Zdůraznila, že "páteřními zařízeními péče" zůstanou dál mateřské školy.
Ve školním roce 2012/2013 chodilo do školky 354 340 dětí. Předškolní zařízení odmítla ale kvůli nedostatku míst bezmála 59 000 žádostí. V posledních letech přibývá dětí ve školkách i odmítnutých žadatelů. V roce 1990 bylo v jeslích asi 39 000 míst, nyní funguje jen pár desítek těchto zařízení. Podle autorů návrhu nedostatek možností péče o děti brání rodičům chodit do zaměstnání. Průzkum ukázal, že by o práci stáli.
Návrh zákona o dětských skupinách schválila před rokem tehdejší vláda Petra Nečase. Po jejím pádu poslanci předlohu už nestihli projednat. Vrátil se k ní přechodný kabinet Jiřího Rusnoka, který ji schválil. Převzala ji pak nynější ministryně. Sněmovna o normě mohla začít diskutovat už na své minulé schůzi, věnovat se jí bude ale až na příští. Podle Marksové je tak prostor o nové službě jednat a získat pro ni podporu. Má totiž řadu odpůrců. Vytýkají dětským skupinám třeba to, že mají nižší hygienická a stavební pravidla.
"I v mém vlastním klubu ČSSD jsou názory různé. Doufám, že si to vyjasníme. Když vidím, že v loňském roce nebylo přijato do školek 60 000 dětí, tak by to pro nás měla být priorita. Takhle rychle my kamenné školky nedobudujeme," dodala ministryně.
Dětské skupiny by mohly provozovat firmy, úřady, radnice, vysoké školy či spolky. Musely by mít oprávnění od ministerstva práce. Kontrolu by měly na starosti inspekce práce či hygienické…