... není rozhodně nijak příjemné, jak potvrzují lidé mezi 45 až 65 lety, kteří pečují jak o děti, tak o své rodiče. Jak jim mohou zaměstnavatelé pomoci zvládnout tuto náročnou situaci?
Ženy nad 45 let, které se musejí současně starat o děti i o své starší rodiče, tráví péčí v průměru 20 hodin týdně. Celkem 26 procent z nich se kvůli opatrování blízkých cítilo být při hledání zaměstnání diskriminováno. S tím, jak se daří sladit práci s pečováním, bylo spokojeno jen 30 procent žen. Vyplývá to z výsledků průzkumu agentury ppm factum, představila společnost Gender Studies. Podle jejích zástupkyň se takzvaná sendvičová generace rozrůstá.
"Je to skupina lidí přibližně ve věku 45 až 65 let, kteří jsou stlačeni v sendviči dvou závazků péče. Na jedné straně mají děti, které ještě nejsou osamostatněné, na druhé jsou stárnoucí rodiče, kteří potřebují pomoc," přiblížila Nina Bosničová ze společnosti Gender Studies. Podle ní je typickým představitelem sendvičové generace pětapadesátiletá žena. "Ve společnosti se i kvůli různým genderovým stereotypům apriori očekává, že pečovatelství a rodinné závazky musí ležet na bedrech ženy," dodala.
Podle Františka Bartoše z agentury ppm factum ženy od 45 do 65 let, které se starají jen o potomky či jen o rodiče, stráví péčí v průměru 17 hodin týdně. Sendvičová generace věnuje opatrování o tři hodiny víc. Ženy nad 55 let se potomkům a příbuzným věnují pak v průměru 25 hodin týdně.
Podle Bosničové se právě sendvičové generaci daří nejhůř skloubit práci s rodinou. Se sladěním zaměstnání a soukromí jsou spokojeny tři čtvrtiny žen, které o nikoho nepečují. Z žen, co se starají o děti i rodiče, je to 30 procent. O zkrácené úvazky ale ani ony příliš nestojí. Uvítaly by spíš pružnou pracovní dobu, možnost pracovat z domova či takzvaný stlačený týden, kdy je možné denně dělat víc hodin a jeden den pak třeba mít volno.
"Předpokládali jsme, že největším tahákem bude zkrácení…