Pětina lidí v Česku, kteří mají částečný úvazek, takto pracuje nedobrovolně.
Jejich podíl se v posledních letech zvedl. I tak je ale nižší než průměr osmadvacítky, který dosahuje téměř 28 procent. Vyplývá to ze srovnání Eurostatu. Na částečný úvazek v ČR loni v prvním pololetí podle statistiků pracovalo celkem 6,6 procenta zaměstnaných, tedy zhruba 327.000 lidí. Kratší pracovní dobu mělo asi 11 procent pracujících žen a tři procenta mužů.
Na nedobrovolné zkrácené úvazky si stěžovaly před nedávnem odbory. Podle šéfky odborového svazu pracovníků obchodu Renáty Burianové v maloobchodě takto pracuje už skoro 70 procent řadových zaměstnanců, před dvěma lety to bylo 40 procent. Podle předáků někteří zaměstnavatelé využívají nynější rekordní nezaměstnanosti.
Podle Eurostatu v Česku nedobrovolný částečný úvazek v roce 2008 měl každý sedmý pracovník s kratší pracovní dobou, teď už každý pátý. V Bulharsku a v Řecku nedobrovolně na zkrácený úvazek dělají dvě třetiny takto zaměstnaných, v Itálii tři pětiny a na Slovensku třetina. V Německu dosahuje podíl 16 procent a v Rakousku deseti procent. Polsko je na průměru EU.
Zkrácená pracovní doba patří k opatřením, která usnadňují sladit péči o děti či o starší generaci se zaměstnáním. Této možnosti tak využívají hlavně ženy. Na částečný úvazek často pracují ale i senioři. I když v Česku těchto pracovních…