dnes je 21.4.2024

Input:

Zvýšení platů

16.10.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Vláda schválila nové platové tabulky, které navýší platy státních zaměstnanců.

Vláda schválila nové platové tabulky, které navýší platy státních zaměstnanců od listopadu o 3,5 procenta. Průměrné měsíční zvýšení by mělo činit asi 650 korun. Pracovníkům ve zdravotnictví se ale platy zvýší až od ledna. Peníze do zdravotnictví totiž jdou prostřednictvím úhradové vyhlášky, která se mění vždy k 1. lednu, novelizovat ji v průběhu roku není možné. Zdravotnické odbory tvrdí, že způsoby, jak platy zvýšit hned, jsou, a trvají na navýšení od listopadu, budou o tom dnes ještě jednat s premiérem.

 "Rozhodnutí vlády mě překvapilo a absolutně ho nechápu," řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle svých slov měla po jednáních s ministrem zdravotnictví i premiérem za to, že 3,5 procenta jsou naprosto jasná. Navýšení je v platových tabulkách, jež  předložilo vládě ke schválení ministerstvo práce a sociálních věcí. To v materiálu zároveň připouštělo, že přidat zdravotníkům od listopadu může být kvůli úhradové vyhlášce problém. 

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček řekl, že společně s hejtmany vyzve ředitele nemocnic, aby na konci roku vyplatili svým zaměstnancům mimořádné odměny. "Budou zhruba odpovídat tomu rozdílu za ty dva měsíce po 3,5 procentech. Věřím, že to bude značná část nemocnic," uvedl Němeček. 

Podle Žitníkové ale není proč vázat navýšení platů v posledních dvou měsících roku na úhradovou vyhlášku. Od ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka  měla ujištění, že vládě navrhne postup, jak peníze do nemocnic už v listopadu dostat. "Do příspěvkových organizací ministerstva zdravotnictví chtěl pan ministr poslat příspěvek na provoz, jak mu to umožňuje zákon. Do krajských nemocnic by se peníze poslaly mimořádným rozpočtovým opatřením vlády," řekla Žitníková. 
 

Zdravotnické odbory se chtějí domluvit s lékařskými odbory na společném postupu, pokud se nepodaří premiéra Bohuslava Sobotku  a následně vládu přesvědčit, že ve zdravotnictví mají stoupnout platy už od listopadu. Žitníková nechtěla předjímat, zda  rozhodnutí vlády vyvolá

Nahrávám...
Nahrávám...