dnes je 24.4.2024

Input:

Změny přístupu k zaměstnávání cizinců

27.1.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Vládní rada pro lidská práva žádá změnu přístupu k zaměstnávání cizinců. Podle ní ministerstvo práce a úřad práce stanovily další podmínky, které lidem ze zahraničí brání v Česku pracovat.

Podle rady pokyny ministerstva popírají právo na zaměstnaní určité kategorie cizinců, směrnice je zas vytlačuje z určitých pracovních pozic a znemožňuje jim práci získat. Rada v podnětu uvedla, že podmínky v ministerských pokynech pro úředníky a ve směrnici úřadu práce překračují pravidla zákona o zaměstnanosti. Některá považují členové rady za diskriminační. Žádají zrušení pokynů i směrnice.

Cizinci ze zemí mimo EU mohou v Česku pracovat jen s povolením, které vydávají úřady práce. Dostanou ho tehdy, pokud není možné místo obsadit českým pracovníkem. Podle pokynů a směrnice ho úředníci mohou vystavit ale až tehdy, pokud by případné nevydání tohoto dokladu vážně ohrozilo zaměstnavatele, že by to vedlo k propouštění. Tento přístup má platit i při prodlužování povolení.

Další podmínkou je takzvaná nostrifikace, tedy uznání zahraničního vzdělání. Podle zákona stačí dodat doklady o odborné způsobilosti v ověřeném překladu a vyjádření zaměstnavatele, že cizince přijme. Podle rady není nostrifikace vhodná k regulaci zaměstnanosti. U nižšího než vysokoškolského vzdělání se nevyužije a nezohledňuje

Nahrávám...
Nahrávám...