dnes je 21.4.2024

Input:

Zlepšení situace na trhu práce zatím s otazníkem

14.3.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Zaměstnavatelé přes ekonomické oživení nebudou ve 2. čtvrtletí zvyšovat počet zaměstnanců.

Propouštět chce pět procent firem, naopak nabírat hodlají čtyři procenta, vyplývá ze studie Manpower Index trhu práce. Průzkum se uskutečnil mezi zhruba 750 českými firmami.

Pro předchozí dvě čtvrtletí plánovalo stejně firem pracovníky propouštět jako nabírat. Celkem 89 procent firem nyní nepředpokládá žádné změny. Čistý index trhu práce tak má pro následující čtvrtletí hodnotu minus jedna. V předchozím čtvrtletí nárůst zaměstnanců očekávala čtyři procenta firem, stejně jako jejich pokles.

"Výsledky našeho průzkumu pro druhé čtvrtletí naznačují pokračující opatrnost ze strany zaměstnavatelů. Ti zatím s náborem zaměstnanců vyčkávají," komentovala na tiskové konferenci výsledky průzkumu generální ředitelka Manpower ČR a Slovensko Jaroslava Rezlerová.

Počet nezaměstnaných v lednu 2014 dosáhl v novodobé historii ČR maxima a nejisté předpovědi minulého průzkumu Manpower Index trhu práce pro první čtvrtletí 2014 se podle Rezlerové potvrdily. Růst nezaměstnanosti není výsledkem hromadného propouštění v některých odvětvích, ale dlouhodobé snahy zaměstnavatelů o zvýšení efektivity jejich činnosti. V době rostoucí konkurence a současného snižování marží jsou firmy nuceny produkovat více s menším počtem lidí, dodala.

Zaměstnavatelé v šesti z deseti odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí snižování počtu pracovních sil. Nejslabší index předpovídají odvětví

Nahrávám...
Nahrávám...