dnes je 21.4.2024

Input:

Živnostnické odbory

11.6.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Živnostníci zvažují založení vlastního odborového svazu, aby lépe čelili omezení od státu.

Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR se  výzvou obrátilo na všechny drobné podnikatele, osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a firmy do 25 zaměstnanců, aby se v případě zájmu hlásili. Cílem svazu by bylo účinněji čelit dalším snahám státu o omezení tohoto podnikatelského sektoru. Chtějí zejména stejnou ochranu na trhu práce jako zaměstnanci.

"Zatím chceme sondovat ohlasy, pak uvidíme," řekl Petr Valenta, který za sdružení výzvu sestavil. "Podle nás to není špatná myšlenka, za dva týdny sondování budeme chytřejší," dodal. Podle odezvy sdružení povede další jednání. Svaz by zřejmě vystupoval samostatně, podle Valenty by se těžko s někým spojoval, protože by nesplnil podmínku zaměstnanců. 

Podle mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jany Kašparové může být OSVČ členem odborů. "Řada svazů už teď má pár OSVČ, jsou to ale jednotlivci," poznamenala. Jednou z nejdůležitějších funkcí odborů je podle ní kolektivní vyjednávání, které v tomto případě odpadá. Připomněla také, že za první republiky existoval podobný Jednotný svaz soukromých zaměstnanců, který se snažil zasahovat do hospodářských a sociálních otázek při tvorbě zákonů. 

Sdružení si od založení odborů slibuje vytvoření protiváhy při snahách státu o omezování podnikatelského sektoru, a to zejména v rovině sociální. "Dosavadní praxe nám jen

Nahrávám...
Nahrávám...