dnes je 25.9.2023

Input:

Zbožnost na pracovišti

29.5.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Průzkum francouzských odborníků ukázal, že náboženství a zaměstnání se občas prolínají víc, než by si personalisté přáli.

Na francouzských pracovištích sílí náboženské napětí. Třiačtyřicet procent personalistů ve firmách sídlících ve městech zaznamenala problémy vyvěrající z náboženských požadavků zaměstnanců. Jedenačtyřicet dotázaných přitom očekává, že tyto nároky se v budoucnu budou ještě stupňovat.

Problémy související s vírou se projevují třeba tím, že muži odmítají poslouchat příkazy nadřízených žen nebo podat ruku ženě. Někteří odmítají přípitky s alkoholem nebo jíst vepřové. Mnozí zaměstnanci se chtějí v zaměstnání modlit nebo chodí do práce v náboženském oblečení. Jsou i takoví, kteří vyžadují po spolupracovnících, aby se řídili stejnými náboženskými standardy. Například nepraktikujícím muslimům brání jíst v zaměstnání během ramadánu.

Menší města a venkov mají s těmito jevy menší problémy. Například v Bretani je zaznamenalo méně než pět procent personalistů.

Průzkum provedli univerzitní experti z Rennes ve spolupráci s mezinárodní personální agenturou Randstad. A to v době, kdy francouzští zákonodárci připravují novou legislativu, která by rozšířila zákaz nošení oblečení s náboženským podtextem z veřejných institucí i na některé soukromé firmy.

"Tyto první výsledky ukazují, že

Nahrávám...
Nahrávám...