dnes je 16.6.2024

Input:

Zaměstnanec – účastník důchodového spoření

27.9.2013, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

V praxi často dochází k situaci, kdy zaměstnanec oznámí zaměstnavateli, že je účastníkem důchodového spoření dříve, než se účastníkem skutečně stal. Co z toho vyplývá pro mzdové účetní?

Pokud se stane, že mzdová účetní srazila pojistné a podala hlášení k záloze na pojistné na důchodové spoření a v něm je uveden zaměstnanec, který ještě není účastníkem důchodového spoření, potom řešení musíme rozdělit na dvě rozdílné situace.

a)      V podaném hlášení není ani jeden z uvedených zaměstnanců pro dané zálohové období účastníkem důchodového spoření, tj hlášení nemělo být podáno.

V tomto případě není zaměstnavatel plátcem pojistného podle § 2 zákona o pojistném na důchodové spoření a měl by vzít zpět své podání (myšleno chybné hlášení) a zároveň, pokud již uhradil pojistné spojené s tímto hlášením, může si  požádat o vrácení přeplatku (za předpokladu, že nemá tento plátce jiný evidovaný nedoplatek, mu bude přeplatek vrácen).

b)      V  hlášení jsou jak zaměstnanci, kteří již jsou účastníky důchodového spoření, tak i zaměstnanci, kteří nejsou účastníky důchodového spoření. V daném případě je zaměstnavatel plátcem pojistného podle § 2 zákona o pojistném na důchodové spoření a měl

Nahrávám...
Nahrávám...