dnes je 21.4.2024

Input:

Zákony související s novým občanským zákoníkem

20.8.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Sněmovna schválila balíček zákonů, které reagují na změny v soukromém právu, především na nový občanský zákoník.

Nový občanský zákoník má být účinný od ledna příštího roku. Soubor norem nyní míří k posouzení do Senátu. Jde například o novelu insolvenčního zákona, doprovodný zákon k občanskému zákoníku, nový zákon o zvláštních řízeních soudních či o novelu občanského soudního řádu.

"S těmito normami nový občanský zákoník počítá a jejich schválení je důležitou podmínkou pro to, aby se účinnost této zásadní změny v českém právním prostředí obešla bez zbytečných komplikací a nejasností, které by právě neschválení doprovodné legislativy nezbytně přineslo," uvedla tiskové zprávě ministryně spravedlnosti Marie Benešová.

Insolvenční novela zavede určování správců takzvaným kolečkem, ne podle úvahy soudce. Připustí také například společné oddlužení manželů a zmírní kritéria pro reorganizaci podniků. Zvyšuje odborné nároky na insolvenční správce a zajišťuje, aby tuto činnost mohly vykonávat jen bezúhonné osoby.

Doprovodný zákon mění celkem sedm desítek právních předpisů. Zahrnuje změny technického rázu, například v oblasti podnikání, ochrany spotřebitele, sociálních věcí či školských

Nahrávám...
Nahrávám...