dnes je 21.4.2024

Input:

Zákon o dětské skupině ve finále

7.10.2014, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 3 minuty

Zákon o dětské skupině zakotví do českého právního řádu nový typ služby péče o dítě od jednoho roku do předškolního věku.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR minulý týden v závěrečném čtení schválila návrh zákona o poskytování služby péče o dítě v dětské skupině. Zákon zakotví do českého právního řádu nový typ služby péče o dítě od 1 roku do předškolního věku. Půjde o službu poskytovanou na nekomerčním základě a mimo systém předškolního vzdělávání. K tomu, aby zákon mohl nabýt účinnosti od ledna roku 2015, chybí už jen podpis prezidenta republiky.

Nová právní norma jasně definuje základní právní rámec pravidelné péče o malé děti tak, aby poskytovatelé měli právní jistotu, co musí splňovat, a rodiče měli záruku, že péče o jejich dítě je garantována v základním rozsahu. Hlavními provozovateli dětských skupin budou podle předpokladů zaměstnavatelé a neziskové organizace. Dětskou skupinu si ale mohou zřídit také například územní samosprávné celky nebo vysoké školy. Budoucí provozovatelé dětských skupin budou mít jeden rok na přizpůsobení se požadavkům zákona.

„Zákon nadále počítá s velkým prvkem smluvní svobody rodičů a poskytovatelů, aby si mohli domluvit vlastní podmínky, za kterých chtějí, aby bylo o jejich děti pečováno,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Zřízení dětské skupiny podle jejích slov nebude administrativně náročné. Podmínky na provoz byly od počátku navrhovány tak, aby nebyly neúměrně vysoké a rozvoj této služby nebrzdily. Poskytování a využívání dětských skupin naopak podpoří daňová opatření. Zaměstnavatelé si mohou daňově uznat náklady na provoz vlastního zařízení nebo příspěvku na provoz zařízení zajišťovaného jinými subjekty pro děti zaměstnanců. Rodiče zase mohou využít slevu na dani, pokud služby dětské skupiny využijí. Rozvoj dětských skupin bude významně podpořen prostřednictvím

Nahrávám...
Nahrávám...