Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Zájem slovenských občanů o práci v ČR

21.1.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Prudké oslabování české koruny vůči euru může snížit nebo již snížilo ochotu Slováků vycestovat za prací do České republiky.

Týká se to především těch, kteří se do Česka nechtějí odstěhovat s celou rodinou. Musí totiž počítat s výdaji své domácnosti na Slovensku, které hradí v eurech. A právě mzda vyplácená v českých korunách je pro ně méně a méně výhodná. Vyplývá to z vyjádření některých personálních agentur.

Koruna začala silně klesat před dvěma týdny po zveřejnění údajů o prosincové inflaci, která byla výrazně pod prognózou České národní banky. Postupně oslabila až k úrovni 28,50 Kč/EUR. V posledních dvou dnech ale část předchozích ztrát smazala a zpevnila těsně pod hranici 28 Kč/EUR. Nyní se česká měna pohybuje kolem 27,84 Kč/EUR.

"Po přepočtu na eura je mzda vyplácená v českých korunách méně a méně výhodná. Týká se to především výrobních profesí, kde si je možné v průměru vydělat přibližně 600 eur měsíčně. Když odečteme výdaje na ubytování a na stravu pracovníka, které se pohybují okolo 150 eur měsíčně, dostáváme se na sumu, kvůli níž už se cestování za prací do Česka nevyplácí," uvedl generální ředitel personálně-poradenské firmy McRoy Group Luboš Sirota.

Práce v Česku je nejméně atraktivní pro kvalifikované pracovníky, kteří nemají zásadní problém s hledáním práce doma na Slovensku. V jejich případě nejde o rozhodování mezi platem ze sousední země a slovenskými sociálními dávkami. Klesající zájem slovenských pracovníků o ČR posiluje i skutečnost, že po kvalifikovaných zaměstnancích existuje vysoká poptávka v eurozóně.
 

"Reakce na inzeráty na Slovensku na dělnické