dnes je 24.2.2024

Input:

Z rozhodnutí Nejvyššího soudu - nabídková povinnost zaměstnavatele

15.1.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Zaměstnavatelé nemusejí nabídnout jinou pozici lidem, které propouštějí pro nadbytečnost, a to ani tehdy, když mají volná místa s podobnou náplní.

Vyplývá to z nového sjednocujícího stanoviska, které zveřejnil Nejvyšší soud. Úprava pracovněprávních vztahů účinná od 1. ledna 2007 institut takzvané nabídkové povinnosti neobsahuje, rozhodli soudci. O stanovisku dnes novináře informoval mluvčí soudu Petr Knötig.

Stanovisko se týká paragrafu zákoníku práce, který upravuje výpověď pro nadbytečnost, ale také třeba propouštění z důvodu nezpůsobilosti pro výkon pracovní pozice. Zaměstnavatel může dát podle Nejvyššího soudu pracovníkovi výpověď, i když má volnou jinou pozici s obdobnou náplní a ve stejném městě. "Není tedy povinen mu před podáním výpovědi nabídnout jinou práci," uvedl Knötig.

Sjednocující stanovisko přijalo občanskoprávní a obchodní kolegium Nejvyššího soudu a je závazné pro všechny soudy při rozhodování pracovněprávních sporů. Konkrétně se Nejvyšší soud zabýval případem muže, jehož zaměstnavatel propustil pro nadbytečnost, aniž mu nabídl jiné vhodné místo, které přitom bylo volné.

Propuštěný pracovník podal žalobu k Obvodnímu soudu pro Prahu 10, ve které se domáhal určení neplatnosti výpovědi. U firmy pracoval jako systémový administrátor a jeho pracovní místo bylo zrušeno. Později se však dozvěděl, že zaměstnavatel měl v

Nahrávám...
Nahrávám...