dnes je 16.6.2024

Input:

Volná místa.cz

5.9.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Každý třetí nezaměstnaný je bez práce déle než rok. Tuto situaci by měl pomoci zlepšit server Volná místa.cz.

Každý třetí nezaměstnaný je bez práce déle než rok v kuse a každý desátý je doma už celých posledních pět let. Mladí lidé s vyšším vzděláním naopak hledají práci výrazně kratší dobu než zbytek populace. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila společnost Seznam.cz.

Déle práci hledají podle průzkumu nezaměstnaní starší 45 let, s nižším vzděláním a lidé na Moravě. Také platí to, že ti, kdo hledají práci on-line, jsou průměrně nezaměstnaní po kratší dobu (asi 13 měsíců), než ti, kdo internet nepoužívají (v průměru 21 měsíců).

Zajímavé je to, že 21 procent nezaměstnaných je ochotno dělat jakoukoliv práci. To platí častěji o lidech z malých obcí. Důležitým požadavkem však je, aby hledaná práce byla v dojezdové vzdálenosti 30 minut od bydliště. Ukázalo se, že s délkou času, který stráví lidé doma bez práce, nijak výrazně neroste jejich ochota za prací cestovat. Naopak jejich ochota k jakémukoliv dojíždění klesá. Platí, že dlouhodobě nezaměstnání budou raději dělat jakoukoliv práci, než aby za ní museli dojíždět.

Nezaměstnaní nejčastěji hledají kvalifikované manuální profese, jako jsou zedníci, pekaři, nebo elektrikáři. Velký zájem je i o práci ve službách. Ten projevují ve větší míře ženy než muži. Další příčka patří nekvalifikovaným manuálním profesím.

"Náš výzkum potvrdil, že lidé s nízkým vzděláním častěji

Nahrávám...
Nahrávám...