dnes je 12.4.2024

Input:

Vláda schválila růst platů státních zaměstnanců

29.5.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Státním zaměstnancům včetně učitelů by měly příští rok stoupnout platy o 3,5 procenta.

Vláda schválila výdajové rámce rozpočtu, který se zvýšením výdělků počítá.  Odborová konfederace podle svého předáka Josefa Středuly růst o 3,5 procenta vítá. Požaduje ale, aby se s přilitím peněz zvýšily i tarifní tabulky, aby přidáno dostali všichni pracovníci veřejného sektoru. Policejní a hasičské odbory považují ale přidání za nedostatečné. Školské odbory chtějí s hodnocením počkat, až se ukáže, zda ke zvýšení mezd nedojde na úkor jiných položek.

Ministerstvo financí navrhovalo původně růst o 2,5 procenta. Šéf resortu Andrej Babiš  řekl, že ministři budou muset šetřit na provozních nákladech. "Budu je tlačit, aby rozkryli provozní základy," uvedl Babiš. Podle ministra je asi 20 až 30 produktů, které by se mohly nakupovat centrálně. Centrálně chce Babiš také prodávat nepotřebný majetek státu. 

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) původně pro pracovníky veřejných služeb požadovala růst platů o pět procent. Její předák Josef Sředula  řekl, že s tímto požadavkem sice centrála šla do vyjednávání, počítat ale prý musela i s jinou variantou. "ČMKOS výsledek vítá, pokud tato 3,5 procenta přijdou do jednotlivých platů jednotlivých zaměstnanců. Očekáváme, že vláda upraví své nařízení o platových poměrech, takže se změní tarifní tabulky," uvedl Středula. Pokud by se podle něj tarify nezvýšily, hrozí, že "si peníze rozdělí jen někteří" a přidáno nedostanou všichni pracovníci. To by pro odbory bylo neakceptovatelné, dodal šéf ČMKOS. 

Podle policejních a hasičských odborů je schválený růst platů nedostatečný. "Příslib ministra (Chovance) pro policisty a hasiče byl trochu odlišný od toho, co bude obecně přidáno všem zaměstnancům státu," podotkl předseda odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. 

"Domnívám se, že to je nedostatečné," uvedl i místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR

Nahrávám...
Nahrávám...