dnes je 18.6.2024

Input:

Úmluva o pracovnících v cizí domácnosti

18.2.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Úmluvu Mezinárodní organizace práce, která stanovuje pracovní podmínky pracovníků v cizí domácnosti, vzal český stát pouze na vědomí.

 S tímto přístupem se po rozhodnutí Senátu z loňského října ztotožnila také Sněmovna. Schvalování úmluvy by podle vlády bylo nadbytečné kvůli tomu, že většina požadavků je už v českém právním řádu zakotvena.

"Na rozdíl od situace v některých jiných zemích (pracovníci v cizí domácnosti) plně spadají pod ochranu obecného pracovního práva ve stejném postavení jako ostatní zaměstnanci," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová.

Úmluva o pracovnících v cizí domácnosti se má vztahovat kromě služebnictva také na zahradníky, kuchaře, řidiče nebo tajemníky a správce. Má jim zaručit stejná základní pracovní práva, která mají ostatní pracující například ve firmách. Od práva na rozumnou pracovní dobu přes délku odpočinku po ochranu zdraví při práci a právo na minimální mzdu.

Nutnost zvláštní ochrany těchto pracovníků není podle vlády v Česku na rozdíl od rozvojových zemí nutná. Rozdíl mezi českým

Nahrávám...
Nahrávám...