Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Tendence na trhu práce ve světě i u nás

3.4.2015, Zdroj: ČTK, Verlag Dashöfer

Po jakých zaměstnancích je v současné době poptávka? Jaké cesty používají personalisté k jejich oslovení? Na tuto otázku odpovídá následující průzkum.

Polovina firem na celém světě plánuje letos zvyšovat počty zaměstnanců, pětina je hodlá snižovat. Nejvíce nabírat chtějí správci aktiv a zdravotnické a farmaceutické společnosti. Ukázal to průzkum poradenské společnosti PwC mezi více 1300 generálními řediteli z téměř 80 zemí světa. Mezi českými firmami letos plánuje nabírat 55 procent, loni jich bylo 44 procent. Naopak 18 procent českých firem chce stavy zaměstnanců snižovat, loni jich bylo 28 procent.

"Najít správné lidi bude letos jedním z nejtěžších úkolů pro šéfy firem. Většina z nich zároveň přiznala, že hledá zaměstnance se širší škálou dovedností než v minulosti," uvedl odborník na řízení lidských zdrojů PwC ČR Daniel Soukup.

Na 78 procent generálních ředitelů firem uvedlo, že při hledání zaměstnanců vždy využívají více kanálů včetně on-line platforem a sociálních sítí. Celkem 71 procent firem hledá na mnoha rozdílných geografických trzích, průmyslových odvětvích a demografických skupinách.

"Trh práce se globalizuje. V roce 2020 bude více než polovina absolventů vstupujících na trh práce z rozvíjejících se ekonomik. Firmy již nyní loví nejlepší odborníky i absolventy po celém světě, včetně ČR. Proto se výrazně neliší poptávka českých firem od globálních dat. Ne náhodou tak například největší