dnes je 21.4.2024

Input:

Stravování zaměstnanců z pohledu daňového

6.10.2014, Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

V následujícím příspěvku si ukážeme, jak na stravování pohlížejí daňové předpisy.

Podle § 6 odst. 9 písm. b) zákona o daních z příjmů je od daně osvobozena hodnota stravování poskytovaného jako nepeněžní plnění zaměstnavatelem zaměstnancům ke spotřebě na pracovišti nebo v rámci závodního stravování zajišťovaného prostřednictvím jiných subjektů.

Nepeněžní plnění

Předmětné osvobození od daně z příjmů se vztahuje pouze na hodnotu   stravování poskytovaného zaměstnavatelem formou nepeněžního plnění, a to vždy ke spotřebě na pracovišti (pravidelném i přechodném) nebo v rámci závodního stravování zajišťovaného zaměstnavatelem prostřednictvím jiných subjektů. Do tohoto okruhu se zahrnují i ty případy, kdy stravování pro zaměstnance je zajištěno zaměstnavatelem např. prostřednictvím jiné firmy, která zajišťuje v místě závodní stravování, nebo i prostřednictvím firmy, která zajišťuje v místě veřejné stravování. Zaměstnavatel poskytnutí stravy zaměstnancům zaplatí na základě vyúčtování poskytnuté stravy subjektem, který stravu na objednávku poskytl. Za nepeněžní formu zajištěného stravování lze považovat poskytování poukázek na stravování, tj. jakýchkoliv stravenek, do vybraných provozoven veřejného stravování.

Peněžní plnění

Pokud by zaměstnavatel poskytoval zaměstnancům peněžní částky na stravování místo poskytování stravy, byly by vyplacené peněžní částky zdanitelným příjmem zaměstnance.

O jinou situaci se jedná v

Nahrávám...
Nahrávám...