dnes je 17.8.2022

Input:

Stoupá, ale velmi zvolna

6.12.2013, Zdroj: Verlag Dashöfer

Nominální růst průměrné mzdy činil ve třetím čtvrtletí 1,3 procenta. A z této částky si řádně ukrojila inflace.

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 322 korun na 24.836 Kč. Nominální růst tak činil 1,3 procenta. Po odečtení inflace se ale mzda reálně zvýšila jen o 0,1 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad, podle kterého ale zhruba dvě třetiny zaměstnanců mají mzdu nižší, než je celostátní průměr. Analytici očekávali ve třetím čtvrtletí o něco vyšší růst výdělků.

Medián mezd proti loňskému třetímu čtvrtletí stoupl o 1,5 procenta na 21.331 korun, přičemž u mužů byl 23.197 Kč a u žen 19.061 Kč. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed mzdového rozdělení. To znamená, že polovina hodnot mezd je nižší a druhá polovina je vyšší než medián. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10.837 a 39.603 korunami, doplnili statistici.

"Mzdový vývoj je důsledkem slabé ekonomické kondice domácího hospodářství v posledních letech. Nízký růst mezd podtrhuje špatnou situaci v domácí ekonomice a slabý pracovní trh s vysokou mírou nezaměstnaných," uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Za celý letošní rok očekává odborník na řízení lidských zdrojů v PwC ČR Libor Stodola průměrný růst mezd 2,8 procenta. "Průměrné číslo však navyšují obory, kterým se nadprůměrně daří a kde je poptávka po technických specialistech, jako jsou IT či telekomunikace, kde se mohou těšit i na více než pětiprocentní nárůst mezd. V ostatních oborech se přidává nejčastěji okolo dvou procent, a to ještě ne každému," uvedl.

Prostor pro růst reálných mezd ovšem podle analytika Svazu průmyslu a dopravy ČR Bohuslava Čížka nenabídne hutnický průmysl, výroba

Nahrávám...
Nahrávám...