dnes je 16.6.2024

Input:

Stanovisko Generálního ředitelství Úřadu práce ČR

13.12.2013, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 1 minuta

Cizince, kteří mají povolení k zaměstnání na území České republiky nebo jsou držitelé zelené či modré karty, může jejich zaměstnavatel vysílat na služební cesty i mimo místo výkonu jejich práce, které má dotyčný uvedené v rozhodnutí o povolení k zaměstnání.

Tento závěr vyplývá to z metodického pokynu Generálního ředitelství Úřadu práce ČR (ÚP ČR), který rozeslalo jednotlivým pracovištím v regionech.

Pracovní cesta cizince musí nést atributy pracovní cesty ve smyslu ustanovení § 42 zákoníku práce. V praxi to mimo jiné znamená, že zaměstnavatel musí zahraničnímu zaměstnanci vystavit cestovní příkaz. A to ještě před tím, než dotyčný na služební cestu vyrazí.

„Firma může pracovníka vyslat pouze na nezbytně dlouhou dobu a nesmí se jednat o faktickou změnu místa výkonu práce. Jednoduše řečeno – je nepřípustné, aby cizinci pracovali pod rouškou služebních cest na místech a v oblastech, kde máme dostatek vlastních uchazečů o zaměstnání, kteří mohou tyto pozice obsadit,“ vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Marie Bílková.

Stanovisko Generálního ředitelství ÚP ČR je v souladu s

Nahrávám...
Nahrávám...