dnes je 25.9.2023

Input:

Spory kolem stejnokrojů

21.6.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Společnost Unimex Group uspěla u Ústavního soudu v nezvyklém sporu, který se týká definice firemního stejnokroje a příspěvku, který podniky vyplácejí zaměstnancům na jeho pořízení.

Případem se musí znovu zabývat Městský soud v Praze. Nález, jehož plné znění soud ještě v databázi nezpřístupnil, může mít širší dopad na výklad zákona.

Spor začal v roce 2008, kdy Pražská správa sociálního zabezpečení vyměřila firmě nedoplatek 238.690 korun plus penále. Podle úřadu firma chybovala, když nezahrnula do vyměřovacího základu pojistného příspěvek na ošatné za rok 2007. Firma ale tvrdila, že nešlo o příspěvek na ošatné, tedy reprezentativní oděv, ale paušální náhradu za pořízení pracovního oblečení určeného zaměstnavatelem, tedy stejnokroje. Z právního hlediska jde o různé pojmy.

Úřady vycházely z přesvědčení, že pracovní oblečení nesmí být zaměnitelné s běžným občanským nebo společenským oděvem a mělo by být trvale a viditelně označeno identifikačními znaky zaměstnavatele. V tomto konkrétním případě však byly stejnokroje poměrně

Nahrávám...
Nahrávám...