dnes je 16.6.2024

Input:

Sleva na dani z příjmů u pracujících důchodců

10.5.2013, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Rada seniorů se chystá do konce června podat hromadnou stížnost k Ústavnímu soudu kvůli zrušení slevy na dani pro pracující důchodce.

Pracující důchodci si můžou od letoška odečíst měsíčně z daní 2 070 korun jen tehdy, pokud nedostávají důchod. Opatření podle zprávy k vládnímu úspornému balíku dopadne asi na 80.000 lidí. V Česku podle statistiků pracovalo loni ale kolem 160.000 důchodců, jejich počet roste. 

"Každý den nám chodí kolem deseti stížností. Je to už méně než na začátku, ale stále přicházejí. Zrušení slevy na dani pro pracující důchodce je jasná věková diskriminace," uvedl šéf rady Zdeněk Pernes. Dodal, že nikdo jiný než penzisté o možnost uplatnit daňový odpočet nepřišel. 

Sleva na dani z příjmu činí ročně 24.840 korun, měsíčně tedy 2070 korun. Můžou ji mít jen pracující důchodci kteří nepobírají penzi. Opatření má platit do roku 2015. Kvůli úsporám v rozpočtu se do normy o dani z příjmu doplnil text: "Daň se nesnižuje u poplatníka, který k 1. lednu zdaňovacího období pobírá starobní důchod z důchodového pojištění nebo ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu". 

Na konci loňska požádalo o pozastavení výplaty penze na 30.000 pracujících důchodců. Celkem 91 procent žadatelů se jí chtělo vzdát na jediný den, a to právě za Nový rok. Další čtyři procenta lidí chtěla zůstat bez důchodu jen dva dny. Ministr financí Miroslav Kalousek (počátkem roku pohrozil, že pokud se penzisté chtěli vzdát důchodu účelově jen za 1. ledna či za pár dní kvůli slevě, budou ji muset doplatit i s penále. Podle člena

Nahrávám...
Nahrávám...