dnes je 12.4.2024

Input:

Šance pro mladé

27.8.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Čerství absolventi učilišť a středních a vyšších odborných škol hledají uplatnění na trhu práce lépe než v minulosti.

Míra nezaměstnanosti v této skupině klesla napříč všemi kategoriemi vzdělání, uvedl v tiskové zprávě Národní ústav pro vzdělávání (NÚV).

NÚV shromažďuje údaje o takzvaných čerstvých absolventech, kteří úspěšně ukončili školu v posledních 12 měsících. Počet nezaměstnaných je v této skupině pravidelně nejvyšší v září a do konce dubna před příchodem nových absolventů na pracovní trh klesá. K letošnímu 30. dubnu bylo nezaměstnaných 11.260 čerstvých absolventů středoškolského studia, což je meziroční pokles o více než pět tisíc lidí. U vyšších odborných škol to bylo 493 absolventů, zhruba o stovku méně než o rok dříve. 

Přelom let 2012 a 2013 byl výjimečný tím, že od září do dubna počet nezaměstnaných absolventů klesl pouze o 200. "Šlo o velmi nepříznivý stav: kdo nenašel práci ihned po škole, zůstal bez práce po celé období do dubna 2013," uvedli autoři v předběžné zprávě. 

K poklesu počtů nezaměstnaných absolventů však vedle oživení na trhu práce podle NÚV přispívají další faktory. Vedle demografického vývoje, kdy klesají celkové počty absolventů, je to skutečnost, že se zvyšuje podíl absolventů pokračujících ve studiu. Autoři předběžné zprávy také poukazují na vliv zavedení státních maturitních zkoušek. Neúspěšní maturanti totiž nejsou považování

Nahrávám...
Nahrávám...