dnes je 21.4.2024

Input:

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu ve věci informování o platech ve veřejné sféře

22.10.2014, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 3 minuty

Úřady mohou výjimečně zamítnout žádosti o informace o platech zaměstnanců veřejné správy

Informace o platech ve veřejné sféře lze výjimečně odepřít. Tak rozhodl rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS). Jde například o situace, kdy nejsou konkrétní pochybnosti o hospodárnosti odměn a kdy zaměstnanec vykonává různé pomocné práce, třeba údržbu a úklid. Například u vedoucích pracovníků a zaměstnanců s vlivem na rozhodování a finance ale informační povinnost trvá bez omezení, jde o důležitý nástroj kontroly veřejné sféry a politiky. Případné riziko závisti není důvodem pro odepření údajů. Rozšířený senát tak mírně posunul dosavadní judikaturu

Informace je třeba bez dalších úvah poskytovat u zaměstnanců v řídících pozicích, u těch, kteří rozhodují o právech či povinnostech, provádějí dohledovou, inspekční či kontrolní činnost, analýzy a plánování, starají se o logistiku, informační technologie a provoz budov, stejně jako u poradců a osobních asistentů vedení a obecně u lidí "s nikoli nevýznamným faktickým vlivem". "V pochybnostech je třeba se přiklonit k poskytnutí, a nikoli k neposkytnutí informací," zdůraznil soudce zpravodaj Karel Šimka. 

NSS průlomovým rozsudkem pátého senátu z roku 2011 dospěl k závěru, že zaměstnanec vyplácený z veřejných rozpočtů je příjemcem veřejných prostředků ve smyslu informačního zákona. V praxi to znamená, že případní žadatelé mají nárok na informace o výši zaměstnancových odměn, a to včetně některých osobních údajů. Jejich ochrana v podobných případech ustupuje právu na informace, rozhodl tehdy NSS. 

Osmý senát NSS ovšem později dostal na stůl kasační stížnost ve sporu o zveřejnění odměn ředitele Základní školy a mateřské školy Lhota u Vsetína. Úřady zprvu údaje o odměnách neposkytly s vysvětlením, že by to nadělalo víc škody než užitku, například v oblasti vztahů ředitele a podřízených. Krajský soud v Brně ovšem rozhodnutí změnil a zdůraznil, že prostor k úvaze, zda informace poskytnout, či nikoliv, podle judikatury NSS neexistuje. 

Osmý senát vyjádřil pochybnost, zda paušální poskytování informací o

Nahrávám...
Nahrávám...