dnes je 12.4.2024

Input:

Roste, nebo klesá?

5.12.2012, Zdroj: ČTK, Verlag DashöferDoba čtení: 2 minuty

Průměrná mzda se snižuje díky ekonomické recesi.

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 348 korun na 24.514 Kč. Nárůst o 1,4 procenta byl ale od roku 2000 druhý nejmenší a reálně, po odečtení inflace, se průměrná mzda snížila o 1,8 procenta, informoval Český statistický úřad.

Pokles reálných mezd podle analytiků vysvětluje recesi ekonomiky. Domácnosti utrácejí méně, protože vydělávají reálně méně. Mzdy rostou pomaleji než ceny a reálná životní úroveň klesá. "Za naši práci si koupíme méně, ačkoli pracujeme stejně," uvedl analytik Next Finance Vladimír Pikora. Horší byla situace naposledy v roce 1998, kdy reálné mzdy srazila vysoká inflace, za níž stálo výrazné zvýšení nájemného a dopady předchozí měnové krize, upozornil analytik Patria Finance David Marek.

Pikora také připomněl, že zatímco průměrná mzda nyní činí 24.514 Kč, ve skutečnosti takovou skoro nikdo nemá. Nejčastější mzda v ekonomice je dlouhodobě o několik tisíc nižší než průměr. Zhruba dvě třetiny lidí na průměrnou mzdu nedosáhnou. Zpomalování tempa růstu mezd bude podle analytiků v celé ekonomice pokračovat.

Příčinou nízkého růstu mezd je podle statistiků značné zpomalení dynamiky v podnikatelské sféře, kde nominální růst mezd o 1,3 procenta byl o celý procentní bod nižší než v předchozím čtvrtletí. V nepodnikatelské sféře byl nárůst platů shodný s druhým čtvrtletím, a to 2,3 procenta.

V reálných vyjádřeních potom klesaly obě sféry. Zatímco podnikatelská zažívá pokles reálné průměrné mzdy až letos, v nepodnikatelské je negativní trend nepřetržitý už od 3. čtvrtletí 2010.

Nahrávám...
Nahrávám...