dnes je 21.4.2024

Input:

Rodičovská dovolená v režii otců?

13.3.2014, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 2 minuty

Matka v práci a otec doma s dítětem. Zní Vám to jako chyba? Kdepak, na tuto frázi bychom si měli začít zvykat. Rodičovská dovolená totiž přestává být výsadou žen.

S dětmi na „mateřské“ zůstává doma stále více mužů. V zahraničí se jedná o trend, kterému například propadl i princ William. Po narození prvorozeného syna využil své občanské právo na dvoutýdenní placenou otcovskou dovolenou. V Německu umožňují zákony novopečeným otcům ještě víc: nejen, že se mohou o rodičovskou dovolenou podělit s matkou, oba partneři ji mohou i čerpat naráz. Zvýšený zájem o rodičovskou dovolenou začínají vykazovat i Češi.

„I když podíl tatínků mezi rodiči na rodičovské dovolené dlouhodobě stoupá, jsou stále spíše raritou. V roce 2013 čerpalo rodičovský příspěvek 5200 mužů, což je 1,8 procenta z celkového počtu příjemců,“ potvrdila současný trend ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Otcové to nemají jednoduché ani v době, kdy se po rodičovské začínají rozhlížet po novém zaměstnání. Své o tom ví i jeden z tatínků Vojtěch Dušák. „Na několika pohovorech jsem si připadal jako exot, kterého si pozvali, aby se podívali, jak takový tatínek na rodičovské vlastně vypadá,“ přiznal.

Návrhy na legislativní změny v posledních letech obsahovaly různá opatření – od týdenní státem placené otcovské dovolené, přes zaměstnavatelem placený den volna po narození potomka, až k povinnému střídání obou rodičů během rodičovské dovolené.

V současnosti mají otcové možnost čerpat rodičovskou dovolenou namísto matky. K volbě rodičovské vedou muže různé důvody. Někdy je to kvůli financím, když má partnerka lépe placenou

Nahrávám...
Nahrávám...